Iniciativa Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober sta v enem mesecu zbrala več kot 10.000 podpisov in v zakonodajni postopek vložila predlog zakona za izredno zvišanje pokojnin. Pokojnine, ki ne presegajo 1.000 evrov, bi zvišali za 20 odstotkov, tiste do 1.500 evrov za deset odstotkov, tiste nad 1.500 evrov pa za pet odstotkov.
Oglas
Iniciativa „Glas upokojencev“ je v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o izrednem povišanju pokojnin. V enem mesecu sta zbrala 10.278 podpisov, so na današnji novinarski konferenci pred DZ povedali predstavniki organizacij.
To je predlog, ki bi za 20 odstotkov povečal pokojnine pod 1.000 EUR, za deset odstotkov pokojnine do 1.500 EUR in za pet odstotkov pokojnine nad 1.500 EUR. Zakon bo veljal, dokler ne bo sprejeta nova pokojninska reforma.
Po ocenah združenja bo za financiranje interventnega zakona 1. oktobra potrebnih 690 milijonov evrov, je povedal podpredsednik združenja Igor Chrnoga. Prav tako bi po njihovem mnenju sredstva lahko pridobili z zmanjšanjem sredstev nevladnim organizacijam in iz pokojninskega programa za borce, ki ga prejemajo potomci borcev.
V okviru pobude „Glas upokojencev“ so se zbirali podpisi volivcev za vložitev predloga zakona o izrednem povišanju pokojnin v parlamentarni postopek. Za vložitev predloga zakona v parlament potrebujejo 5.000 podpisov.
Pavel Rupar, vodja Iniciative „Glas upokojencev“ in Zavoda „1. oktober“, je danes pozdravil ustanovitev seniorske organizacije stranke Gibanje za svobodo, „če jim bo uspelo narediti nekaj, česar doslej niso, če se bodo še nekajkrat spomnili na težko življenje upokojencev“. Dodal je, da se združenje Zavoda 1. oktober ne bori za glasove upokojencev, temveč se na levi in desni bori za zvišanje pokojnin.