Domov Znanost
Kategorija:

Znanost

Oglas

Boj med uradno znanostjo in astrologijo traja že dolgo, vendar številne sociološke raziskave kažejo, da v različnih državah v trditve te psevdoznanosti verjame od četrtine do polovice prebivalstva. V novi študiji so južnokorejski znanstveniki s povsem znanstvenimi metodami zadali še en udarec avtoriteti astrologije.

Psihologi z univerze Kemyong so analizirali podatke 12.791 ljudi. Ocenili so osem komponent, povezanih z življenjem preiskovancev, vključno z nezadovoljstvom z delom, zakonom, samooceno zdravja, občutkom življenjskega dolgčasa in depresijo ter številnimi drugimi kazalniki. Nato so preučili datume rojstva udeležencev poskusa.

Strani: 1 2

Oglas

Zavetišča v velikih jamah, ki so nastale iz lavinskih cevi, naj bi bila eden od načinov, kako se izogniti ekstremnim temperaturam, mikrometeoritom, sevanju in drugim nevšečnostim na Luni ali Marsu. To so praznine pod površjem, ki so nastale zaradi tokov lave iz starodavnih vulkanov. Takšne cevi obstajajo na Zemlji, na Luni in Marsu pa bi jih moralo biti še več zaradi šibke gravitacije teh teles.

Znanstveniki pa so opozorili na nekaj lukenj, opaženih iz orbite, ki spominjajo na vhode v takšne cevi. Vendar je ob podrobnejšem pregledu objektov in celotne teme jasno, da vsaka takšna luknja ni prehod v prostorno jamo.

Ena od jam, ki zanima znanstvenike, se nahaja na območju gore Arsia, ki je del kompleksa mirujočih vulkanov Farcida. Arsia je prav tako mrtev vulkan. Skupaj z drugimi velikani se dviga nad ravnico Farside, ki je polje zamrznjene lave in se v povprečju dviga približno 10 kilometrov nad preostalo površino Marsa.

Strani: 1 2

Oglas

Veliki severnoameriški sončni mrk, ki se je zgodil 8. aprila, je astronomom in ljubiteljem prinesel številne zanimive posnetke. Najbolj pozornim pa je uspelo ujeti nekaj posebnega. Mednje sodi tudi bloger na YouTubu in vesoljski inženir Dustin Sandlin.

Skupaj z drugimi lovci na mrk je posnel videoposnetke in fotografije dogodka 8. aprila. In ko je pregledoval gradivo, je odkril več nenavadnih objektov, ki so prav med mrkom hitro hiteli mimo Luninega in Sončevega diska. Opazovanja je delil na svojem kanalu na YouTubu SmarterEveryDay.

Sadlin je domneval, da so na videoposnetku ujeti sateliti, ki letijo mimo v nizki zemeljski orbiti. Posnetek je pokazal priznanemu astronomu Jonathanu McDowellu, ki je specializiran za objekte v bližini Zemlje, tudi umetnega izvora. McDowell je sprva predlagal različico, da je v kadru udarilo nekaj žuželk. Objekti so se namreč gibali prehitro za satelite.

Strani: 1 2

Oglas

Univerzitetna bolnišnica v Kjotu se pripravlja na prvo klinično preskušanje zdravila za obnovo zob na ljudeh. Poskus bo potekal od septembra letos do avgusta 2025. Preizkušanci so 30 moških, starih od 30 do 64 let, ki jim manjka vsaj en mlečni zob.

Po prvi fazi preskušanja, ki bo trajala 11 mesecev, bodo raziskovalci testirali na bolnikih, starih od 2 do 7 let, ki jim zaradi prirojene napake (najdemo jo pri 1 odstotku ljudi) manjkajo vsaj štirje zobje.

V naslednji fazi bodo testirali bolnike, ki jim zaradi okoljskih dejavnikov manjka med enim in petimi zobmi. Šele po temeljiti analizi rezultatov vseh faz preskušanj bo sprejeta odločitev o tem, ali se bo zdravilo lahko tržilo.

Strani: 1 2

Oglas

Leta 2007 so se na Finskem pojavila prva poročila o nenavadni obarvanosti nekaterih mačk. Videti so bile, kot da je v tiskalniku, v katerem je bila „natisnjena“ njihova koža, zmanjkalo tonerja. V marsičem so imele značilnosti tipične „večernice“: bele prsi, trebuh in tačke. Redkeje so bile tako obarvane želvovinaste in črtaste mačke. Hrbet je bil v vseh primerih nenavaden: njegove dlake so bile pri osnovi črne, na konicah pa so postopoma prešle v bele.

Raziskovalci, ki so raziskovali to novo vrsto mačje obarvanosti, so jo poimenovali „salmiak“ – zaradi podobnosti z barvo slanega sladkega korena, ki je pogost na Finskem. Znanstveniki z Univerze v Helsinkih so želeli ugotoviti genetsko podlago za to obarvanost.

Strani: 1 2

Oglas